Western saddle pad Dakota Felt with leather insert
Felt is a resistant wool fabric with a rustic and sophisticated look. The underside is in velvet. Velvet prevents hair breakage, is extremely comfortable for the horse and easy to clean.
Equitex saddle pads are made of breathable materials and are tailored to the needs of the horse's back. The rider using Equitex can immediately notice that the horse is running in a more relaxed way thanks to the shock absorbing making. In the same way the rider will feel less strain on his own back. No pressure points, no sore rubbing and no heat accumulation thanks to the soft and breathable materials. The fast drying fibres are easy to clean and stay in shape even after many washings. Washable in the washing machine at 30 degrees C delicate laundry, tumble at 600 spins, DO NOT tumble dry!
| Item information | Value |
|---|---|
| Category: | Western Style |
| SKU: | equi_Dakota_filzLeder-001 |
| GTIN: | 8055039422400 |
| Core: | 4 cm |
| Length: | 75 cm |
| Hight: | 43 cm |
| Side parts: | 10 mm |
| Note: | All saddlepads and numnahs are also available in correctional version. Prices on request. |
- freedom of the spine of 5 cm
- anatomical shape
- extremely resistant and at the same time very soft velvet underside
- breathable
- no hair breakage thanks to the velvet underside
- no more straps and velcro loops thanks to the innovative silicone grip
- the high-tech foam core has an excellent pressure absorbing capacity
- the foam keeps its consistence even under extreme conditions
- no quilting for easy cleaning and thus no sore rubbing through dirt accumulation
- breathable, fast drying and washing machine washable at 30° delicate laundry, tumbeling at 600 spins; do NOT tumble dry!
- very durable