Dressage saddle pad Elegance UltraAirtech with grip
The new and even more breathable and superlight UltraAirtech fabric Features a modern and dynamic look!
The innovative silicone grip improves the fitting and prevents any slipping of the saddle. The underside of the saddle pad is in soft velvet. Velvet prevents hair breakage, is extremely comfortable for the horse and easy to clean.
This saddle pad is a real eyecatcher!
Equitex saddle pads are made of breathable materials and are tailored to the needs of the horse's back. The rider using Equitex can immediately notice that the horse is running in a more realxed way thanks to the shock absorbing making. In the same way the rider will feel less strain on his own back. No pressure points, no sore rubbing and no heat accumulation. The fast drying UltraAirtech fibre is easy to clean and stays in shape even after many washings. Washable in the washing machine delicate laundry at 30 degrees C., tumble at 600 spins, DO NOT dry in tumble dryer.
| Item information | Value |
|---|---|
| Category: | Dressage |
| SKU: | equi_elegance_UltraAirtech-002 |
| GTIN: | 8055039420390 |
| Core: | 30 mm |
| Length: | 58 cm |
| Hight: | 55 cm |
| Side parts: | 10 mm |
| Note: | All numnahs and saddlepads are available also in correctional version. Prizes on request. |
- freedom of the spine of 5 cm
- anatomical shape
- extremely resistant and at the same time soft Airtech fibre
- no hair breakage
- no more straps and velcro loops thanks to the innovative silicone grip
- the high tech foam core has an excellent shock absorbing capacity
- the foam keeps its consistence even under extreme conditions
- no quilting for easy cleaning and thus no sore rubbing through dirt accumulation
- breathable, fast drying and washing machine washable at 30° delicate laundry, tumbeling at 600 spins; do NOT tumble dry!
- very durable