Iceland UltraAirtech with grip
The saddle pad for Icelandic ponies. UltraAirtech fabric is extremely resistent and has a highly technical look.
The underside of the pad is in velvet fabric, velvet prevents chafing´and hair breakage, it is extremely comfortable for the horse and easy to clean.
Developped to meet Iceland pony's Needs, little pronounced withers.
Equitex saddle pads are made of breathable materials and are tailored to the needs of the horse's back. The rider using Equitex can immediately notice that the horse is running in a more relaxed way thanks to the shock absorbing making. In the same way the rider will feel less strain on his own back. No pressure points, no sore rubbing and no heat accumulation. The fast drying fibres are easy to clean and stay in shape even after many washings. Washable in the washing machine.
| Item information | Value |
|---|---|
| Category: | Icelandic Style |
| SKU: | equi_island_UltraAirtech-001 |
| GTIN: | 8055039421557 |
| Core: | 30 mm |
| Length: | 54 cm |
| Hight: | 54 cm |
| Side parts: | 10 mm |
| Note: | All numnahs and saddle pads are also available in correctional version. Prices on request. |
- freedom of the spine of 5 cm
- anatomical shape
- extremely resistant and at the same time soft Airtech fibre
- no hair breakage
- no more straps and velcro loops thanks to the innovative silicone grip
- the high tech foam core has an excellent shock absorbing capacity
- the foam keeps its consistence even under extreme conditions
- no quilting for easy cleaning and thus no sore rubbing through dirt accumulation
- breathable, fast drying and washing machine washable at 30° delicate laundry, tumbeling at 600 spins; do NOT tumble dry!
- very durable