Riding pad Equitex for Raidho
A riding pad for bareback riding. Its advantages are the feeling of the horse's movements and the improvement of one's own posture and balance while at the same time protecting the horse's back thanks to the high-quality Equitex cold foam. Without stirrups and saddle tree you really have the feeling of becoming ONE with the horse. Made from high-quality materials with proven Equitex technology. For an unforgettable riding experience.
| Item information | Value |
|---|---|
| Category: | Bareback Riding Pad Raidho |
| SKU: | equi_reitkissenloden-Schwarz Fischgrät-Full-001 |
| GTIN: | 8054609927062 |
| Core: | 600 mm |
| Length: | 60 cm |
| Hight: | 55 cm |
| Side parts: | 4 cm thinning out downwards to 1/2 cm |
- Spine channel for maximum spinal freedom
- Anatomical shape
- Upper fabric: hard-wearing and elegant loden wool fabric
- No hair breakage and no slipping thanks to the velvet on the underside
- The high-tech foam core in Equitex technology absorbs and distributes the rider's pressure optimally and guarantees maximum comfort for the horse's back.
- The rider seat cushion guarantees a comfortable seat for the rider without affecting the feeling of bareback riding
- The special cold foam retains its shape even under extreme conditions
- No quilting seams on the top and bottom, making it easy to clean
- Washable in the washing machine at 30 ° delicates, spin at 600 rpm. DO NOT put in the dryer!
- Very durable
Others also bought:
288,00 € *